Една от главните цели на урока е да представи пред учениците как различните научни дисциплини се интегрират и допълват заедно. Занятието демонстрира и развива необходимостта да се работи в екип, да се прилага усвоената информация и умения.
Учителят по физика започна урокът със симулация на махало в образователната платформа PHET, след което направи актуализация на всички понятия свързани с посочената демонстрация – трептене, цикъл, амплитуда, период и честота на трептене, звук и двете му основни характеристики – честота и сила. Учениците вземаха участие в изказване на определенията и показаха познаване на мерните единици за честота (Hz) и сила на звука (dB)
Преподавателя по музика се включи с уточнението на понятията звук и тон. Обърна внимание на четирите свойства на тона в частност на височината, която както учениците отговориха се измерва в Hz. В презентацията беше показан камертон – уредът, който възпроизвежда тонът „ла“ – 440 Hz, а учителят нагледно показа и съвременния камертон, който възпроизвежда всички тонове и полутонове от „до“ на първа октава до „до“ на втора октава.
Учителя по физика визуализира пред учениците принципът на звукообразуване и разпространението на звуковите вълни на музикалните инструменти арфа и китара чрез 3D ресурсите в образователната платформа Mozaik. Посредством презентацията бяха разгледани някои звуци с различни децибели, след което бе формулирани понятието „шум“ от гледна точка на физиката.
Учителят по музика представи понятието „шум“ от музикална гледна точка, като постави въпроса пред учениците – има ли хубав шум? На този въпрос те отговориха след изпълнението на песента „Казано честно“, която завършва с пляскане на ръце.
В края на часа учителят по физика зададе проекта „ Шумът в училище и извън него“, като направи разяснения и определи екипите за различните места за измерване на шум.
Презентации: “Звук и шум” 1 част, “Звук и шум” 2 час – „Шумът в училище и извън него“