ОПИСАНИЕ:
Проектът „Дигитални хоризонти за малки откриватели и изследователи“ включва създаване на специфична образователна среда, обучение на учители и адаптиране на учебни занятия, разработени по ново учебно съдържание, учебни планове и учебни програми, които заедно създават по-добро разбиране на направлението STEM и са пряко свързани с изучавания учебен материал в области на знанието и развиването на умения и компетентности у учениците.
В проекта участват следните компоненти:
Въвеждане на ново учебно съдържание по Програмиране като избираем учебен час за учениците от 5 до 7 клас, един час седмично по програма.
Ново учебно съдържание по по Роботика като Факултативна подготовка за учениците от 5 до 7 клас
Учебна среда, оборудвана като творческа работилница и вдъхновена от LEGO Education концепцията за STEM центрове в училище. Това е гъвкаво пространство с площ от 182 м2 с възможност за конфигуриране на мебели и учебни материали в самостоятелна, групова работа или аудитория. В пространството са разположени инструменти LEGO, специално предназначени за образователни дейности, в т.ч. конструктори, роботи.
Паралелно с изграждането на нова учебната среда ще се организират обучения на учители и подготовка на учебни проекти. Ще бъде подготвен екип от 15 преподаватели и проектен координатор. Подготовката ще включва задълбочено разбиране на проектно-базираното обучение, смислено внедряване на дигитални технологии, конструктивизъм и сътрудничество.
Проектът предвижда през първата година прилагане на новото учебно съдържание по Програмиране и Роботика в 5 клас и внедряване поетапно в 6 и 7 клас за периода от 2022/ 23 и 2023/24 учебни години, като в края на проекта ще бъдат обхванати всички ученици от 5, 6 и 7 клас.
В края на първата година ще са измерени нагласите и впечатленията на учениците. Целта на проекта е да се създаде цялостно образователно преживяване за учениците и формиране на устойчиви умения и разбирания.
Средносрочният план за развитие на проекта е формирането на нови учебни предмети, програми и планове, така че изучаваният материал да се вписва по-пълноценно в проектна дейност, която се изпълнява групово и може да бъде представена като завършен продукт от учениците. Това поощрява сътрудничеството и уменията за изразяване като допринася за изпълнението на националните политики за внедряване на компетентностен подход, подобряване на обучението по STEM свързаните учебни предмети и въвеждането на нови методи.
Очакванията на училищния екип е създаването на специфичен център в региона. Училището вече е установен домакин на редица образователни и културни дейности с активно участие на партньори от Испания и Гърция. Дългосрочна цел е създаването на клубове и отбори в направленията конструиране и роботика, които да организират събития на регионално и международно ниво.
За създаването на центъра са привлечени експерти, изграждали образователна среда в иновативни училища в страната и единствен партньор на LEGO Education в България, като предварително са разгледани успешни проекти от Европа и света.
За реализирането на проекта ще използваме изградения СТЕМ център по НП „Изграждане на училищна STEM среда”, финансиране от бюджета на училището, дарения и национални източници на финансиране.